Het arme Bospop valt niet te benijden. Zegde in de laatste editie vóór corona headliner Sting op het laatste moment af, nu moest in de tweede jaargang ná de pandemie een hele festivaldag worden afgeblazen. Bospop werd dus onverhoopt een tweedaags festival. Dat hadden we graag anders gezien. Een terugblik.
Fotografie Bert Treep
Van de headliners Simply Red en Porcupine Tree, alsmede van andere grote namen als The Analogues en Live, hebben we al uitgebreid verslag gedaan. Aangenaam waren ook prog-acts Ray Wilson en Riverside. Maar wat viel er verder nog te genieten op deze, helaas, ingekorte versie van Bospop?
Thuiswedstrijd
Op vrijdagmiddag houdt Blackbird de Limburgse eer hoog. Merel Koman groeide op in Kessel, op nog geen halfuur rijden van Weert, dus speelt ze haast een thuiswedstrijd. Dat levert helaas nog geen volle tent op voor de sympathieke en getalenteerde zangeres. En dat is jammer, want Blackbird staat op het punt om haar vleugels écht uit te slaan. Koman beweegt zich qua geluid ergens tussen de countrypop van First Aid Kit en de Wall Of Sound van Phil Spector en lijkt soms, getuige de show van vrijdag, nog wat zoekende welke stijl haar het best ligt. Maar met het prachtige Built And Broken heeft ze haar eerste radiohit alvast te pakken. Met nog wat meer nummers van die hoge kwaliteit in de set en eindelijk dat nieuwe full-length album in de tas, zal een tent straks echt te klein zijn als Blackbird op het podium staat.
Vlaamse charmeur
Koen Wauters van Clouseau kan bij onze zuiderburen niet ongezien over straat. Ooit was er ook in ons land een periode dat meiden bij de bosjes in katzwijm vielen voor de Vlaamse charmeur. Maar, dat is alweer bijna dertig jaar geleden, stelt Wauters zonder enig cynisme vast. Om er in één adem aan toe te voegen dat ‘u ouder bent geworden en ik ook’. Kortom, de band van Nederlandstalige evergreens als Daar Gaat Ze, Passie en Domino Of Zo neemt zichzelf helemaal niet zo serieus. Optreden doen ze wel met beroepsernst, want de Belgen leveren een sympathieke doch professionele show af, die goed valt op de zonnige weide.
Krachttoer
Voordat de vrijdag wordt afgesloten door Simply Red brengt Rag ‘N’ Bone Man Bospop in vervoering met zijn geweldige stem. De Britse reus trekt veel bekijks; het Bospopveld, weliswaar niet zo drukbezet als andere jaren, loopt uit voor de zanger. Die werkt zich met gemak door zijn set heen. Niet alle liedjes zijn even sterk, maar met dat krachtige stemgeluid weet Rag ‘N’ Bone Man overal wel wat van te maken. Giant, zijn samenwerking met Calvin Harris, blijkt overigens een groter prijsnummer te zijn dan doorbraakhit Human.
Borstklopperij
Wist u trouwens al dat Nile Rodgers de man is achter nummer 1-hits van Madonna, David Bowie, Duran Duran en Diana Ross? Een vileine opmerking, maar de legende zelf laat zaterdag geen moment onbenut om ons even op zijn gouden cv te wijzen. Dat deed hij overigens in 2019 op dezelfde plek ook al, evenals vorig jaar op Pinkpop. Voor ons hoef je je niet meer te bewijzen, Nile, we geloven dat je goed bent. Rodgers laat immers horen dat disco onlosmakelijk is verbonden met de popmuziek van deze tijd. In een feestelijke show weet Rodgers ragfijn zijn hits met onder meer Chic en Sister Sledge te verbinden aan andere moderne klassiekers waar hij aan mee heeft gewerkt, zoals Get Lucky (Daft Punk) en Cuff It (Beyoncé), wat meteen met afstand het hipste nummer is dat dit weekend in Weert wordt gespeeld.
Smeermuziek
Muzikaal was het voor de fijnproever soms wel even doorbijten. De line-up van Bospop is wel eens sterker geweest. Bovendien duurde het op de twee festivaldagen lang voordat de schwung er echt in kwam. Dat kwam natuurlijk ook door het hete weer, maar ook door de wat matte acts, vooral op de vrijdag. Het lome Young Gun Silver Fox klonk op vrijdagmiddag wat dat betreft als de ultieme vorm van zonnebrandpop.
Compliment
De organisatie van Bospop nam een verstandig besluit door af te gelasten, aangezien in de ochtend niet goed kon worden voorspeld hoe zwaar het noodweer daadwerkelijk zou worden. De organisatie nam in overleg met de lokale gezagsdragers in ieder geval geen risico’s met de duizenden bezoekers. Financieel zal het festival echter een flinke veer moeten laten.
Nu liep de kaartverkoop op voorhand al niet storm. Vooral op vrijdag was dat goed te merken. Door het lage bezoekersaantal op die dag – zo rond de 10.000 – heerste er een, voor de hedendaagse festivalwereld ongeziene kalmte op het terrein. Zaterdag trok de opkomst zichtbaar wat bij, maar ook toen stond de weide nog lang niet vol.
Voor de sfeer maakte dat echter niets uit. Bospop is met meerdere fietslengtes voorsprong het meest gezellige festival van Nederland. Het veelal oudere publiek – zo tussen de 45 en 55 jaar – is zeer respectvol en vol dankbaarheid naar elke artiest die ze op het podium voorgeschoteld krijgen.
Bospop mag rekenen op bezoekers die nog recht doen aan de haast klassieke gedachte van collectief muziek beleven. In de verhipsterde festivalwereld, waar steeds meer yuppies en ander trendgevoelig volk de dienst uitmaken, voelt dat als een verademing. En wat ironisch dat juist dit fijne publiek door de snode plannen van de weergoden het plezier op nog één extra dag Bospop ontzegd werd. We gunnen het sympathieke festival een glorieuze revanche toe volgend jaar.
Gezien: Bospop 2023, 7 en 8 juli in Weert
Zomeractie!
Speciale zomeractie! Als je nu een jaarabonnement op OOR neemt betaal je geen 66,95 maar slechts 50 euro. En je maakt tevens kans op een originele Epiphone ES-335 gitaar! Meld je hier aan.